Przybycie Pani Jesieni

Data: 26.09.2023

Dnia 26 września na słowa znanej i lubianej piosenki pojawiła się w przedszkolu Pani Jesień (reprezentowana przez Panią Paulinę).

„Skończyło się lato i kwiaty przekwitły,

a jeszcze coś w słońcu się mieni.

To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie,

korale, korale jesieni.

Idzie lasem Pani Jesień,

jarzębinę w koszu niesie.

Daj korali nam troszeczkę,

nawleczemy na niteczkę.”

Dzieci tego dnia zaznajomiły się z przyniesionymi przez Panią Jesień darami, tj. dynie, marchewki, pietruszki, gruszki, orzechy, kasztany, żołędzie. Zwracały uwagę na ich różnice i podobieństwa, oceniały je za pomocą zmysłów dotyku i węchu. Wykonywały różne jesienne zadania, np. turlały się jak kasztan, chowały się w liściach jak jeż, czy odlatywały do ciepłych krajów jak bocian. Doskonaliły umiejętności matematyczne z Panią Jesienią przeliczając i porównując zbiory - określając równoliczność lub wskazując w którym zbiorze jest więcej, a w którym mniej darów jesieni. Zastanawiały się nad oznakami Jesieni, oglądały jesienne krajobrazy i wykonywały pracę plastyczną. Punktem kulminacyjnym był spacer starszaków po Osinach w poszukiwaniu oznak Jesieni.