Pierwszy Dzień wiosny, Brzechwolandia oraz Dzień Kolorowej Skarpetki

Data: 21.03.2024

21 marca dzieci z naszego przedszkola wyruszyły autokarem do kępińskiego kina „Sokolnia” na spektakl pt. „Brzechwolandia”. Była to okazja do przypomnienia  wierszy Jana Brzechwy dotyczących zachowań dzieci takich jak „Leń”, „Samochwała”, „Skarżypyta”. Brzechwolandia to wspaniała kraina którą powinny poznać wszystkie dzieci. Można w niej przenieść się w świat marzeń i muzyki. Nauczyć się jak powinniśmy postępować w życiu oraz żeby nie zapominać o dobrym zachowaniu każdego dnia.  Tego dnia również obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki. Celem tego dnia jest kształtowanie umiejętności akceptacji i szacunku wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rozmawialiśmy na temat dzieci z Zespołem Downa, na temat barier i uprzedzeń jakie ludzie mają do tych osób. My na znak solidarności tego dnia  założyliśmy dwie kolorowe skarpetki 😊 Data ta nie jest przypadkowa  ponieważ osoby z ZD posiadają dodatkowy 21 chromosom.

Natomiast przygotowując  się do przywitania wiosny dzieci już wcześniej założyły wiosenne ogródki i prowadziły obserwacje wzrostu roślin. Sadziły m.in. fasolę, cebulkę, rzeżuchę i owies, który wraz z koszyczkiem zabrały do domu na wielkanocny stół.