Ogólnopolski projekt edukacyjny Sekrety dobrego zachowania

Data: 18.03.2024 r.

Ogólnopolski projekt edukacyjny "Sekrety dobrego zachowania"

Grupa młodsza 3,4- latki przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Sekrety dobrego zachowania". Projekt podzielony został na 4 moduły, z których każdy porusza jedną z trudnych sytuacji w grupie, związanych z kulturalnymi zachowaniami: wydmuchiwaniem nosa, siorbaniem, biciem i dokuczaniem innym, regulacją emocji i utrzymywaniem ciszy na zajęciach. Każdą część rozpoczyna bajka terapeutyczna, do treści której nawiązują kolejne działania. Wśród nich znajdują się m.in. zabawy ruchowe, dywanowe, matematyczne, plastyczne, rymowanki i TIK. Dobre i kulturalne zachowanie to klucz do sukcesu w przedszkolu i w codziennym życiu. Poprzez aktywne metody pracy nad kształtowaniem właściwych postaw u najmłodszych pomożemy dzieciom zrozumieć, dlaczego pewne zachowania są niewłaściwe oraz jak postępować w sposób społecznie akceptowalny.

I moduł - "Głośne kaczątko" a emocje.

18 marca dzieci w ramach realizacji projektu poznały opowiadanie o " Głośnym Kaczątku". Podczas lekcji ciszy dzieci podawały sobie magiczny eliksir ciszy i wykolorowały kolorowankę  z minkami. Kolejnym ważnym punktem było zapoznanie się z emocjami, dzieci z chęcią przedstawiały je na własnych twarzach, a także wprowadzono do grupy plakat "Tabela emocji", która pozwala dziecku na dokonanie samooceny własnego nastroju. Przedszkolaki z zaciekawieniem zapoznały się z sposobami radzenia sobie z emocjami. Na zakończenie każdy wykonał własną zabawkę antystresową "Gniotek".