Niebieskie Igrzyska

Data: 24.04.2023

Od 2008 roku na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski. Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu - National Autism Awareness Month.

Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka  zorganizował w związku z tym Niebieskie Igrzyska. Jako nasze przedszkole z chęcią i na miarę naszych możliwości wzięliśmy udział w tej akcji, ponieważ chcieliśmy zwiększyć świadomość dzieci i rodziców na temat zaburzenia jakim jest autyzm.
W ramach Niebieskich Igrzysk przygotowaliśmy gazetkę na temat autyzmu i zorganizowaliśmy grupowe zawody sportowe dnia 24 kwietnia. Dzieci tego dnia ubrały się na niebiesko. Przed rozpoczęciem igrzysk p. Paulina zaprezentowała dzieciom czym jest autyzm i z czym się wiąże. Następnie trzy konkurujące grupy czerwona, zielona i oczywiście niebieska wykonywały różne ćwiczenia: podskoki, obroty na podstawce, slalomy, chodzenie po śladzie, rzut do celu, przechodzenie przez tunel wykonany przez dzieci. Na koniec igrzysk ogłoszono, że zwycięzcami tego dnia są wszystkie dzieci, ponieważ tego dnia najważniejsza była radość z wykonywanych konkurencji i świadomość, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.