Czysto, zdrowo i aktywnie - zajęcia prozdrowotne

Data: 2020-11-27

Jednym z podstawowych zadań wychowawczych przedszkola i jego zespołu wychowawczego jest wychowanie zdrowotne dziecka. Wychowanie zdrowotne jest integralna częścią ogólnego wychowania dziecka, zmierzającego do ukształtowania wysokiego poziomu kultury zdrowotnej już od najmłodszych lat i realizowanie jej na co dzień w przedszkolu.

W ramach Rocznego Planu Pracy Przedszkola „Zdrowy przedszkolak” w grupie młodszej „Biedronki” pod kierunkiem Pani Ewy odbył się tygodniowy cykl zajęć na temat zdrowego odżywiania pod hasłem: „Czysto, zdrowo i aktywnie”. Celem zajęć było uwrażliwienie przedszkolaka na dbanie o higienę ciała, zdrowe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. W dobie pandemii jest to nierozłączna kwestia zakorzenienia u dzieci zasad zdrowotnych.

Szczotka, pasta, kubek, czysta woda… pod tym hasłem rozpoczęły się zajęcia o tematyce higienicznej. Na zajęciach dzieci dowiedziały się dlaczego stosowanie zasad higieny wpływa na nasze zdrowie. Wysłuchały bajeczki o tym jak „Jasiu nie lubił mydła”, omawiały i segregowały przybory toaletowe niezbędne do zachowania higieny osobistej. Następnie dzieci obejrzały filmik edukacyjny na temat prawidłowego mycia zębów. Pani Ewa na prototypie jamy ustanej utrwaliła kolejne etapy mycia zębów. Chętne dzieci utrwalały nawyk prawidłowego szczotkowania ząbków. Podczas zabawy dzieci segregowały produkty, które ząbki lubią oraz te, które się od nich psują. Na koniec dnia każdy przedszkolak wykonał prace plastyczną „Szczoteczka i kubeczek”.

„Wesoły przedszkolak, to zdrowy przedszkolak” to hasło kolejnego dnia profilaktyki, którego głównym celem było zachęcenie dzieci do spożywania owoców jako źródła witamin. Na zajęciu odbyła się pogadanka na temat właściwego odżywiania w oparciu o Piramidę zdrowia. Następnie dzieci razem z panią budowały własną piramidę z zachowaniem podstawowych zasad żywieniowych. Dzieci podczas różnorodnych zabaw poznały wartości odżywcze oraz pochodzenie produktów. W tym dniu odwiedziła nas również Pani Intendentka pracująca w naszym przedszkolu. Przybliżyła dzieciom swoją rolę w przedszkolu, omówiła zasady tworzenia jadłospisu dla dzieci. Pani Kasia objaśniła dzieciom jak ważne jest zjadanie w ciągu dnia 5 posiłków oraz jedzenie produktów mlecznych, które wpływają na wzrost i rozwój kości. Przedszkolaki razem z Panią intendentką ułożyły jadłospis składający się z 5 porcji z uwzględnieniem zdrowych, urozmaiconych produktów. Przed przystąpieniem do zajęć kulinarnych dzieci zaśpiewały w grupie piosenkę „Umyjemy łapki”, a następnie w łazience starannie umyły rączki. Przedszkolaki ubrane w fartuchy przy pomocy Pani kroiły wcześniej umyte owoce, a następnie tworzyły kolorowe witaminowe szaszłyki. Owocowe smakołyki dzieci degustowały z ochotą, gdyż były smaczne, zdrowe i kolorowe. Z reszty owoców powstała sałatka owocowa, którą zajadały się dzieci i z młodszej i starszej grupy podczas podwieczorku.

Ruch to zdrowie. Podczas tych zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że zdrowie to także aktywność fizyczna. Razem z panią dzieci omówiły dyscypliny sportowe, które wpływają korzystnie na nasze ciało. Na podstawie planszy omówiliśmy zabawy podwórkowe. Pani Ewa zwróciła także uwagę na prawidłowe ubieranie się do warunków pogodowych. Wspólnie dzieci wybrały te części ubrania, które ubieramy w listopadowe dni. Druga część zajęć przebiegła bardzo aktywnie z dużą ilością ruchu. Dzieci ubrane w stroje sportowe razem z panią wykonywały ćwiczenia gimnastyczne z woreczkami, ćwiczenia w parach oraz zabawy ruchowe z elementami rywalizacji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zabawa „Figura” wykonywana na podstawie kart ruchowych prezentowanych przez panią. Znane wielu dzieciom zabawy takie jak „Berek”, „Raz dwa, trzy Baba-Jaga patrzy” czy wyścigi, zostały przeprowadzone na świeżym powietrzu. Zdobyta wiedza podczas całotygodniowych zajęć zilustrowana została podczas grupowej pracy plastycznej pt. „Jesienne drzewko zdrowia”.