Data: 2020-11-30

Jak co roku w naszym Przedszkolu organizujemy zabawy andrzejkowe. Dzieci i w tym roku 30 listopada miały możliwość czynnego uczestnictwa w różnego rodzajów zabawach, a przede wszystkim wróżb, które były zorganizowane przez Panią Jagodę i Panią Ewę. Zabawy były powiązane z elementami edukacyjnymi. Każda z grup w sposób wyjątkowy przygotowała się do tego magicznego dnia. Tajemnicze dekoracje sal sprawiły, że przedszkolaki przeniosły  się w krainę czarów i wróżb. Poprzez zabawę miały również okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych.

Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami dziać. Tymi słowami dzieci z grupy „Biedronek”  rozpoczęły zabawę andrzejkową, wrzucając do zaczarowanego pojemnika serduszka. Kolejno odczytywane listy umieszczone w kopertach  od Czarownicy z Łysej Góry ukrywały za sobą coraz to ciekawsze zabawy czy wróżby, które przepowiadały przyszłość bądź odpowiadały na ciekawe pytania. Aby przejść do wróżb zadaniem dzieci było odszukać w sali ukrytych kopert i zgodzie z numerami odczytywać listy. W tym dniu dzieci były bardzo zaciekawione co ich czeka w najbliższej przyszłości. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, zabawa w butelkę, przekuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, „wędrówka butów”, szukanie magicznego pudełka z kubeczkami, wróżba ze zwierzątkami mówiąca o cechach charakteru oraz wróżba z kolorową kostką dająca przestrogi na przyszłość. Nie zabrakło również zabaw tanecznych do piosenki „Oj Andrzeju” i „Czary mary”. Zabawy przyniosły  dzieciom wiele radości i zadowolenia.  W części plastycznej każdy przedszkolak wykonał własną magiczną różdżkę. Na zakończenie dzieci degustowały się słodkościami.

Andrzejki w grupie wiewiórek rozpoczęły się od wysłuchania wiersza D. Gellner „Wieczór andrzejkowy”. Nauczycielka krótko opowiedziała dzieciom o zwyczajach andrzejkowych oraz wróżbach. Dzieci zostały podzielone na 5 drużyn, każda grupa odpowiadała na pytania związane z obchodami andrzejek. Po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu przedszkolaki odkrywały jedną wróżbę. Dzieci dowiedziały się kim zostaną w przyszłości, losowały przepowiednie: „Co Cię spotka w najbliższym czasie”, wrzucały do wody monety przynoszące szczęście, kręciły butelką oraz urządziły andrzejkowy wyścig butów. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Ja czarodziej”, tańczyły przy piosence „Jadźka z lasu”. Na zakończenie zajęć każdy wykonał czarownicę. Dzieci zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem.