Zabawa w kodowanie i programowanie z robotem Photon

Data: 2021-06-15

Kodowanie i programowanie to innowacja która uczy wielu umiejętności kluczowych, świadomego korzystania z technologii, analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i pracy w zespole. Dzieci nabywają wszystkie te umiejętności nieświadomie, na drodze dobrej zabawy. Nauka przez zabawę jest najlepszą i najbardziej przyswajalną formą nauki. Ucząc się kodowania dzieci spędzają czas w sposób wartościowy i rozwijający. Zajęcia z programowania uczą precyzyjnego myślenia, rozwijają umiejętność myślenia logicznego, kreatywność, pomysłowość, dbałość o szczegóły, powodują wzrost różnorodności pomysłów. Pozwalają pokazać dzieciom nowy sposób rozwiązywania problemów, wykorzystujący komputery w sposób aktywny.

15 czerwca dzieci z grupy „Biedronek” uczestniczyły w zajęciach, których hasłem przewodnim była nauka kodowania i programowania poprzez zabawę. Zabawa ta uatrakcyjniona była poprzez wykorzystanie robota Photona. Dzieci programowały robota za pomocą narzędzia- komputer, telefon. Poprzez zadania stawiane Photonowi określały jego ruch, wydawanie dźwięku czy zmianę czułek na wyznaczony kolor. Głównym zadaniem dla dzieci było pomóc Photonowi „spakować się” na wakacje. Zadaniem dzieci było kodowanie drogi Photona do poszczególnych części garderoby. W kolejnej części za pomocą wyznaczonych strzałek na macie rysowały -kodowały na ekranie drogę robota do środków lokomocji oraz dowiedziały się jak Photon spędzi wakacje. Podczas zajęć dzieci uczyły się stworzyć zakodowany obrazek na szachownicy nawiązujący do wakacji. W tym celu wykorzystywały kolorowe karteczki i kubeczki oraz znajomość liter i cyfr. Dzieci wspólnie w grupie ułożyły obrazek żaglówki oraz loda.

Zajęcia były bardzo ciekawe dzięki wykorzystaniu innowacyjnego urządzenia jakim jest robot edukacyjny. Dowodem tego jest duże zaangażowanie i zainteresowanie dzieci podczas nauki przez zabawę.