Matematyka kolorowego dnia. Konkurs plastyczny JESIENNA CYFERKA

Data: 2021-10-29

W tym roku szkolnym, zgodnie z założeniami rocznego planu pracy przedszkola odbywać się będą w każdej porze roku zajęcia rozwijające umiejętności matematyczne dzieci.  W piątek 29 października odbyły się pierwsze zajęcia. Dzieci przyszły ubrane w kolorach jesieni czyli brązu, czerwieni lub pomarańczy, a figurą geometryczną, która dominowała podczas zabaw i którą dzieci utrwalały był kwadrat.

Dzieci na początku wysłuchały bajki o „Kwadratowym Królu i jego kwadratowym królestwie". Wyszukiwały w sali przedmiotów w kształcie kwadratu.

Ponadto dzieci w grupie Pszczółki układały kwadraty z różnych przedmiotów, np. szarf, kasztanów. Rysowały kwadraty po śladzie, zakolorowywały kostki o tej samej liczbie oczek na podany we wzorze kolor. W grupach układały obrazek składający się tylko z kwadratów. Na koniec wykonały obrazek naklejając na kartce kwadrat i dorysowywały do niego różne elementy według własnego pomysłu.

Dzieci młodsze doskonaliły swoje umiejętność matematyczne – określały wielkość, ilość - doskonaliły umiejętność liczenia oraz uczyły się rozpoznawać która rączka jest prawa, a która lewa. Nasze dzielne MISIE rozpoznają już pierwsze cyferki 1,2,3 oraz 4. Dzieci poznały figurę geometryczną – KWADRAT. Na podstawie kolorowych kwadratów oraz strojów Misie utrwalały znajomość kolorów – brązowy, czerwony i pomarańczowy. Kolorowe figury były także inspiracją do stworzenia pięknych prac plastycznych. Nawet dzisiejsze potrawy odzwierciedlały kolorowy dzień w przedszkolu. Po obiadku, gdy Misie zjadły zupę dyniową podjęły się zadania - odwzorowania kształtu dyni za pomocą kwadratów na macie do kodowania. Dzieci przeliczały ilość kwadratów po lewej stronie maty i układały tyle samo po prawej stronie z zachowaniem odpowiedniego koloru.

Zakończeniem tego dnia było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Jesienna cyferka". Dzieci wraz z rodzicami wykonały przepiękne prace z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Dziękujemy za liczny udział i czas włożony w wykonanie prac. Wszystkie prace zajęły I miejsce. Dzieci otrzymały dyplom i upominek.  Serdecznie gratulujemy!