KREATYWNY PRZEDSZKOLAK - KREATYWNE DZIECKO - III EDYCJA Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego

Data: październik 2020 - maj 2021

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko

III EDYCJA

W dniach 1.10.2020 – 31.05.2021 w naszym przedszkolu realizowany był Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywny Przedszkolak-Kreatywne Dziecko. W projekcie brały udział dzieci z grupy „Pszczółki” i „Biedronki”.

Uczestnicząc w projekcie zobowiązani byliśmy realizować zajęcia tematyczne – minimum jedne w miesiącu. Tematy zajęć podane były w Harmonogramie.

Harmonogram:

PaździernikJESIENNA MAKIETA, W TYM WYKONANIE POSTACI Z KASZTANÓW LUB ŻOŁĘDZI

Wykonując „Jesienną makietę” dzieci korzystały z różnorodnych materiałów: kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina, orzechy, liście, ziemniaki, patyki, kolorowe kartki, rolki od ręczników papierowych, plastelinę. Każda grupa wykonała swoją makietę.

ListopadKREATYWNA INTERPRETACJA OBRAZU: VAN GOGH SŁONECZNIKI

Praca z listopada – Kreatywna interpretacja obrazu Van Gogh „Słoneczniki” – wykonana została różnymi technikami plastycznymi. Rozpoczynając od malowania paluszkami, odbijania dłoni farbą, wyklejania żółtymi paskami, wyklejania makaronem kończąc na malowaniu pasków kartonikiem.  Każda grupa robiła swoją kreatywną interpretację.

GrudzieńWYPLATANE, PRZEPLATANE OZDOBY ŚWIĄTECZNO – ZIMOWE ( MOGĄ BYĆ CHOINKOWE)

Wyplatane, przeplatane ozdoby choinkowe przepięknie, świątecznie zdobiły nasze sale. Do ich wykonania użyliśmy starych płyt CD, kolorowych wstążek, różnokolorowych pasków, złotych koralików.

Styczeń – WITRAŻE DLA BABCI I DZIADKA

Witraże dla Babci i Dziadka – zrobione witraże były przepięknym prezentem dla dziadków, a dzieciom wykonywanie ich przyniosło najwięcej radości.

Luty – LODOWE KONSTRUKCJE

Lodowe konstrukcjebyły ciekawym i pełnym radości doświadczeniem. Z samodzielnie wykonanych kostek lodu dzieci układały różne konstrukcje lodowe. Oprócz wykonywania konstrukcji dzieci przyglądały się najpierw jak woda zamienia się w lód a później jak szybko w ciepłej sali się topi oraz jaka w tej kostce lodu czeka na nich niespodzianka.

Marzec – NASZA MARZANNA

Zanim dzieci przywitały wiosnę zrobiły Marzannę z różnych rodzajów materiałów, wstążek, koronek itp

Kwiecień – WYPLATAMY KOSZYCZKI, NAJLEPIEJ PRZESTRZENNE ( MOGĄ BYĆ WIELKANOCNE)

Wyplatane koszyczki – kolorowymi paskami dzieci wyplatały koszyk. Było to świetne ćwiczenie na motorykę małą.

Maj – SADZONKA DLA MAMY I TATY

Sadzonka dla Mamy i Taty – dzieci samodzielnie zasadziły kwiatka (sansewieria i aksamitki). Starsza grupa miała dodatkowe zadanie ozdobić doniczkę według własnego pomysłu. Malowali, naklejali ozdobne elementy. W dniu Mamy wręczyli kwiatka rodzicom.

Głównym celem tego projektu było kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Istotne jest aby nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywał dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty. Doskonalenie umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości(gdyż część materiałów dzieci zapewne będą przynosiły z domu), koncentracji i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy.

Na zakończenie całego projektu koordynator Emilia Witek podsumowała wszystkie wykonane zadania, sporządziła relację z przebiegu podjętych działań. Przedszkole otrzymało Certyfikat Kreatywnego Przedszkola, każda grupa Certyfikat Kreatywnej Grupy i nauczyciele: Emilia Witek, Lidia Zadka, Sławomira Czechlowska i Karina Liebner Certyfikat Kreatywnego Nauczyciela.

Jesienna makieta - grupa Pszczółki

Jesienna makieta - grupa Biedronki