Konkurs recytatorski Polscy poeci dzieciom

Data: 2022-03-09

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i realizowanych działań promujących czytelnictwo wśród dzieci zostały ogłoszone i zrealizowane w Przedszkolu Samorządowym w Hanulinie i oddziałach Krążkowy i Osiny następujące konkursy dla przedszkolaków ze wszystkich oddziałów: Konkurs recytatorski pn.: „Polscy poeci dzieciom” oraz Konkurs plastyczny pn.: „Przedszkolaki ilustrują wiersze polskich poetów”.

Wyżej wymienione konkursy miały na celu m.in.: promocję czytelnictwa wśród dzieci, popularyzację utworów literackich, uwrażliwianie na piękno poezji dziecięcej, umożliwienie prezentacji umiejętności recytatorskich i plastycznych dzieci.

Koordynatorami konkursów były: pani Milena Zawadzka i pani Patrycja Kaboth.

Przeprowadzone konkursy były podzielone na etapy:

- ogłoszenie konkursów, zgłoszenie repertuaru do koordynatorów;

- eliminacje grupowe, zgłoszenie wytypowanych reprezentantów/ wykonanie grupowego plakatu ilustrującego treść wiersza;

- wykonanie nagrania recytacji wierszy dla grup z oddziałów Krążkowy i Osiny / przekazanie do koordynatorów konkursu grupowych prac plastycznych;

- rozstrzygnięcie konkursu i recytacja wierszy przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w Hanulinie, odtworzenie nagrań z recytacją dzieci z oddziałów Krążkowy i Osiny, wręczenie dyplomów i nagród książkowych, wystawa prac plastycznych ilustrujących treść recytowanych wierszy przez dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych.

Na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego do Przedszkola Samorządowego w Hanulinie zaproszono Panią Magdalenę Wieczorek i Panią Agatę Moskę z Publicznej Biblioteki Samorządowej w Kępnie, które zasiadły w komisji konkursowej.  Panie bibliotekarki także zaprezentowały dzieciom następujące wiersze: „Kaczka Dziwaczka”, „Leń”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”.

Przedszkolaki z oddziału Osiny recytowały wiersze 2 marca ze względu na wykonanie nagrania, które zostało odtworzone i zaprezentowane 9 marca podczas rozstrzygnięcia konkursu w Przedszkolu Samorządowym w Hanulinie.

Reprezentacja dzieci z oddziału Osiny zgłosiła do konkursu recytatorskiego i plastycznego następujące wiersze:

Grupa dzieci 3-4-5-latków „Jeżyki” zgłosiła do konkursu wiersz Juliana Tuwima „Bambo”, który siedmioro dzieci recytowało, a cała grupa była zaangażowana w wykonanie pracy plastycznej. Dzieci do konkursu przygotowały pani Ewa i pani Jagoda.

Ośmioro dzieci z grupy 5-6-latków „Biedronki” recytowały wiersz Jana Brzechwy „Entliczek Pentliczek”. Biedronki wykonały także plakat ilustrujący treść recytowanego wiersza. Dzieci do konkursów przygotowała pani Iwona – wychowawca grupy.

Wielkie uznanie należy się dzieciom i wychowawcom za przygotowanie się do konkursów. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami rówieśników.

Za udział w konkursie recytatorskim każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom  oraz nagrodę – książkę z wierszami polskich poetów.

Każda z grup otrzymała także nagrody książkowe do przedszkolnego kącika książki w ramach uczestnictwa w konkursie plastycznym. W holu Przedszkola Samorządowego w Hanulinie została zorganizowana wystawa plastycznych prac konkursowych "Przedszkolaki ilustrują wiersze polskich poetów". Zdjęcia prac plastycznych były także wyświetlane podczas recytacji wierszy na tablicy multimedialnej.

Nagrody książkowe zostały zakupione z dofinansowania na realizację zadań promujących czytelnictwo, otrzymanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.