Europejski Tydzień Kodowania

Data: 2021-10-15

Europejskie Wielkie Święto Programowania – Code Week i Dzień Bezpiecznego Komputera

W dniach 11-15 października dzieci z Przedszkola w Krążkowach uczestniczyły w Europejskim Tygodniu Kodowania.

Europejski Tydzień Kodowania organizowany jest już po raz dziewiąty. CodeWeek to społeczna, oddolna inicjatywa polegająca na organizacji różnego typu zajęć promujących naukę programowania i kodowania. Jest to również znakomita okazja do ćwiczeń umiejętności analitycznego, logicznego i kreatywnego myślenia, także doskonały sposób na naukę poprzez zabawę.

12 października dzieci z grupy starszej obchodziły Dzień Bezpiecznego Komputera, w ramach tego dnia  odbyła się pogadanka na temat komputera i Internetu z naciskiem na bezpieczne korzystanie z komputera i bezpieczeństwo w sieci. Zwrócono uwagę na kontrolowanie czasu spędzonego przed monitorem, dbanie o prawidłową postawę i odległość wzroku od ekranu. Dzieci dowiedziały się, że komputer jest nie tylko skarbnicą gier i zabaw, ale również potencjalnym źródłem zagrożeń i należy z niego korzystać za zgodą i pod opieką rodziców. Przedszkolaki wraz z panią Pauliną Wawrzyniak stworzyły plakat zawierający najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z komputera i odciskiem swojego paluszka potwierdziły znajomość tych zasad oraz konieczność przestrzegania ich. Każdy z nich mógł w praktyce pokazać jak trzeba siedzieć przed komputerem i podejmowali próbę pisania na klawiaturze swojego imienia.

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania (EU CodeWeek) dzieci z grup: Misie i Pszczółki aktywnie uczestniczyły w zajęciach związanych z kodowaniem.

Pszczółki brały udział w zabawach na macie do kodowania, układały jesienne Sudoku, kolorując kolorowanki mogły pokolorowane postacie ożywić i wprawić w ruch dzięki  aplikacji Quiver - technologii rozszerzonej rzeczywistości, układały figury według podanego kodu i poruszały się po nich, według kierunków jakie wskazywały strzałki na „mapach” (każda droga była  inna) oraz odkodowaniu zagadek dźwiękowych ukrytych w kodach QR.

Misie uczyły się współdziałania w zespole podczas zabaw z wykorzystaniem maty do kodowania, takich jak układanie puzzli tematycznych oraz układanie za pomocą kolorowych kwadratów drzewka w kolorach jesieni zgodnie z instrukcja ukrytą w wierszu. Dzieci kolorowały zwierzątka - liska i pustułkę na kolorowance dedykowanej aplikacji Quiver, a następnie za pomocą ukrytego kodu QR skanowały obrazek telefonem i „ożywiały” swój rysunek by wprawić zwierzęta w ruch dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości. Zgodnie z tematyka tygodnia związaną z leśnymi zwierzętami Misie rozpoznawały odgłosy zwierząt - najpierw dzieci musiały zeskanować kod QR by usłyszeć zakodowaną zagadkę dźwiękową.

Przedszkolaki aktywnie i chętnie podejmowały się przygotowanych przez panie: Emilię Witek i Patrycję Kaboth różnorodnych działań związanych z realizacją zadań, które były dostosowane do ich wieku i możliwości.