Dzień kolorowej skarpetki

Data: 2021-03-22

Dzień Kolorowej Skarpetki

22 marca odbył się w naszym przedszkolu  Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.

Na całym świecie 21 marca jest obchodzony Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z ZD posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom.

Dzieci z grupy oglądały i opowiadały o swoich kolorowych skarpetkach, uważnie wysłuchały co to jest za dzień i dlaczego jest obchodzony, bawiły się kolorami. Przedszkolaki z grupy „Pszczółki”, w małych zespołach ozdabiały, według własnego pomysłu, duże skarpety natomiast z grupy „Biedronki” każdy ozdabiał swoje skarpetki.

Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodność, uczyć empatii i tolerancji.