Dzień Bezpiecznego Komputera i EU CodeWeek

Data: 2020-10-16

Dzieci  4-5 –letnie z grupy Misie w dniach od 12 do 16 października uczestniczyły w Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i inspirujący sposób. EU CodeWeek pozwala rozwijać kompetencje XXI wieku, takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową.

Tydzień rozpoczęliśmy zajęciami z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera, który przypadał 12 października. Tego dnia odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego korzystania z komputera i  Internetu. Dzieci poznały zalety oraz zostały uświadomione, że komputer to nie tylko gry i zabawy, ale również źródło zagrożeń i należy z niego korzystać za zgodą i pod opieką rodziców. Zwróciliśmy uwagę m.in. na kontrolowanie czasu spędzanego przed monitorem, dbanie o prawidłową postawę ciała. Przedszkolaki podjęły próbę pisania na klawiaturze komputera – wyszukiwały znane im litery oraz liczby. Poprzez zabawę z kłębkiem wełny zobrazowaliśmy połączenia sieci komputerowej.

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania (EU CodeWeek) dzieci z grupy Misie aktywnie uczestniczyły w wydarzeniu „Pierwsze kroki przedszkolaków z kodowaniem” utworzonego przez wychowawcę – Patrycję Kaboth.

Dzieci zostały wprowadzone w pojęcia związane z kodowaniem m.in. poprzez: zabawy na macie do kodowania, wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości – aplikacja Quiver, kodowania w formie karcianej – CodyRoby oraz odkodowaniu zagadek dźwiękowych ukrytych w kodach QR.

Dzieci chętnie podejmowały się różnorodnych aktywności związanych z realizacją wydarzenia, które były dostosowane do ich wieku i możliwości. Była to świetna okazja do rozwijania swojej kreatywności poprzez dobrą zabawę z kodowaniem, którą z pewnością będziemy kontynuować.