Data: 2021-02-09

Dzieci w wieku przedszkolnym nie korzystają lub nie powinny samodzielnie, bez towarzyszenia osoby dorosłej, korzystać z Internetu, to jednak o bezpieczeństwie w sieci warto z nimi rozmawiać od najmłodszych lat. Dzieci obserwują nas - dorosłych, jak korzystamy z sieci i przejmują nasze nawyki i przyzwyczajenia, stąd możemy mówić o biernym ich uczestniczeniu w cyfrowym świecie w zasadzie od urodzenia. Tym bardziej wiek przedszkolny to ten czas, kiedy w bezpieczny i wyważony sposób możemy z dziećmi rozmawiać o Internecie, o świecie technologii i pozwalać im łagodnie i ze zrozumieniem wchodzić w świat cyfrowy.

Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodziliśmy we wtorek 9 lutego był odpowiednią okazją aby porozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci.

W tym dniu Pszczółki i Biedronki realizowały wybrane zagadnienia z projektu edukacyjnego Necio.pl , które sprawiły, że dzieci w łatwy sposób przyswoiły wiedzę na temat zastosowania urządzeń ekranowych i bezpiecznego korzystania z Internetu.

Podczas zabawy z kłębkiem wełny zobrazowaliśmy z dziećmi sieć internetową, która łączy komputery na całym świecie. Za pomocą dwóch historyjek obrazkowych przedszkolaki ustaliły zachowanie bohaterek oraz zapoznały się z zagrożeniami nadużywania urządzeń ekranowych. Dzieci poprzez burzę mózgów wymieniały alternatywne sposoby spędzania czasu.

Następnie przedszkolaki obejrzały bajkę edukacyjną pt: „Mój przyjaciel Necio”, podczas której dowiedziały się czym jest Internet i poznały zagrożenia z korzystania z urządzeń ekranowych.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie www.necio.pl

Drodzy Rodzice!

Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz życia rodzinnego. Jednak nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz na relacje rodzinne. Dlatego ważne, żeby kontrolować korzystanie z ekranów w domu. Pomogą w tym Domowe Zasady Ekranowe.

Wprowadźcie zasady korzystania z telefonów, tabletów i komputerów, dostosowując je do wieku i potrzeb domowników.

Zachęcamy do zapoznania się z pomocnymi informacjami na poniższych stronach:

www.domowezasadyekranowe.fdds.pl

www.saferinternet.pl