Andrzejkowe wróżby

Data: 2021-11-30

Oj Andrzeju – rożne wróżby dziś czynimy i wesoło się bawimy” pod takim hasłem dzieci poznały tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe związane z „andrzejkami”.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Młodsze przedszkolaki „Misie" również chciały zajrzeć w przyszłość. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej (np. jaki zawód wybiorą przedszkolaki w dorosłym życiu, jakie imię będzie miał wybranek/wybranka ).

Dzieci z grupy „Pszczółek” obchodziły dzisiejszy dzień następująco: przebijały serduszka, aby dowiedzieć się jak na imię będzie miała ich przyszła żona lub mąż, wróżyły kim mogą zostać w przyszłości. Jakie niespodzianki czekają na nie w kolejnym roku. Jakie są ich cechy charakteru oraz pomyślały życzenie a następnie rzucały grosik do miski z wodą na szczęście.

Czy wróżby się spełnią? - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Dzień wróżb bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki i słodki poczęstunek.